ECC TECH WARS WINNING VIDEOS

1st Place Oliver, Verral TONAWANDA 2nd Place Gerwitz Brothers 3rd Place Donovan, Rosplochowski TONAWANDA

Download ECC Tech Wars 2019 Results (pdf file)

EVENT PLACEMENTS
MIDDLE SCHOOL

EVENT FIRST PLACE SECOND PLACE THIRD PLACE
12" BRIDGE HAMBURG
Austin Schosticic
Andrew Kilijanski
CLARENCE
Kaitlyn Candis
Julia Matteson
CLARENCE
Ryan Collins
AIR CAR HAMBURG
Holly Stuart
SWEET HOME
Camryn Smith
EDEN
Brayden Tiblin
CATAPULT CLARENCE
Jack Arnold
Ryan Collins
Karl Guenther
Colin Laschinger
ALBION
Tommy Fox
Bryce Wilson
Andrew Uderitz
ALBION
Thomas Bradley
MOUSETRAP RACECAR CLARENCE
Matt Hill
CLARENCE
Sophia Vallis
Rosie Merlino
CLARENCE
Samantha Gawron
Addison Urbanek
ON SITE ENGINEERING PROBLEM SOLVING HEIM
Kluczynski
Vallabh Baldwa
CLARENCE  
PROGRAMMED ROBOT RACE LOCKPORT
Donovan Monaco
CLARENCE
Natalie Holden
Mia Brooks
Cami May
LOCKPORT
Joshua Frank
RUBE GOLDBERG HAMBURG CHRISTIAN CENTRAL NARDIN


EVENT PLACEMENTS
HIGH SCHOOL

EVENT FIRST PLACE SECOND PLACE THIRD PLACE
12" BRIDGE WILLIAMSVILLE NORTH
Thomas Davis
CLARENCE
Bella Kelly
Sophie Matuch
SPRINGVILLE
Will Giuilmain
ADVERTISEMENT DESIGN WILLIAMSVILLE NORTH
Emma Rakvica
KENMORE WEST
Stephe Laforme
Tyler Wesfall
HUTCH TECH
Nelson Anderson
Julia Delatorres
AIRPLANE DESIGN BUFFALO ACADEMY OF SCIENCE
Serena Tabor
DaiQuan Heflin
LANCASTER
Billy Morris
MEDINA
Zaric Boyce
Colvin Stalker
COMPUTER APPLICATION SACRED HEART
Sarah Cody
Anna Gloozik
NARDIN
Mia Burgio
Victoria Keane
SACRED HEART
Johanna Numei
Haley Matuzak
KING OF THE HILL WILLIAMSVILLE NORTH
David M.
Becca McCloskey
HEIM MS
Tyron Lawrey
Trevor Moser
Derrick Kiefer
WILLIAMSVILLE NORTH
Cam Yergeau
MOUSETRAP RACECAR BUFFALO ACADEMY OF SCIENCE
Zannatul Ala
Caitlun Powell
SPRINGVILLE
John Ancleett
SPRINGVILLE
Josh Beces
Jared Hecht
ON SITE ENGINEERING PROBLEM SOLVING PIONEER SWEET HOME
Luke Schriver
Chudewidi Ilozue
WEST VALLEY
ON SITE PSA VIDEO TONAWANDA
Joe D'Amico
Anthony Kisloski
TONAWANDA
Connor Scarpana
TONAWANDA
Nick Grimaldi
Joshua Kay
ROBOT CAGE MATCH BUFFALO ACADEMY OF SCIENCE
Rexx Paddock
Gabriel D'Amaro
PIONEER
Trevor Harrington
Ronaold LoTempio
WILLIAMSVILLE NORTH
Bad Idea
RUBE GOLDBERG HAMBURG PIONEER
Bennett Kenyon
Trent Wesley
Wade Wolfer
Jerad Hediger
Conrad Heizman
CLARENCE


EVENT PLACEMENTS
COMBINED EVENTS

EVENT FIRST PLACE SECOND PLACE THIRD PLACE
EVENT LOGO DESIGN (T- SHIRT) CLARENCE
Grace Ameis
TONAWANDA
Rose Synes
SPRINGVILLE
Henry Domst
VEX "TURNING POINT" SWEET HOME HS
Ryan Poydock
Destiny Denz
Luke Schriver
Chudewidi Ilozue
EVENT HORIZON
Tyler Preisch
Aiden Preisch
PIONEER HS
Riley Johnson
Nick Schiener
Jeffery Schalberg
VIDEO PRODUCTION TONAWANDA
Alexis Verrall
Zoe Oliver
? SCHOOL
Gerwitz Brothers
TONAWANDA
Jay Donovan
Rylie Rosplochowski
ESCAPE ROOM SPRINGVILLE GRIFFITH 23 mins LANCASTER 27 mins LOCKPORT 29 mins
OTHER TEAMS THAT COMPLETED ROOM WILLIAMSVILLE/EDEN 30 mins
CLARENCE 31 mins
KENMORE EAST 32 mins
WEST SENECA 32 mins

Any Questions? Contact ehayes@sweethomeschools.org